Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 17:56
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Wiosenne porządki na zapomnianym cmentarzu w Wilczynach

Członkowie Stowarzyszenia „Blusztyn” zorganizowali akcję porządkowania zamkniętego cmentarza ewangelickiego w Wilczynach (gm. Srokowo). Cmentarz, który w przeszłości był ważnym miejscem spoczynku mieszkańców miejscowości Wolschagen (dziś Wilczyny), przez lata został zapomniany i zaniedbany. Otoczony lasem, niestety nie uchronił się przed dewastacją.
Wiosenne porządki na zapomnianym cmentarzu w Wilczynach

Autor: Stowarzyszenie Blusztyn / Facebook

Pomimo trudności, związanych z brakiem dokumentacji oraz czasem, który minął od ostatniego pochówku, grupa wolontariuszy podjęła działania, mające na celu przywrócenie cmentarza do stanu, który umożliwiłby upamiętnienie osób spoczywających w tym miejscu. Akcja została przeprowadzona dzięki współpracy Stowarzyszenia „Blusztyn” oraz Nadleśnictwa Srokowo. Wskazówki od leśniczego Leśnictwa Wilcze, a także pomoc sołtysów z Gminy Srokowo, gości z Niemiec oraz Przyjaciół Mazur z Krutyni, pozwoliły na wycięcie krzaków, które odsłoniły zapomniane groby.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się wyrównać aż 5 nagrobków, które przez lata były ukryte pod warstwą krzewów.

W trakcie przerwy w pracy, przedstawiciel dawnych mieszkańców parafii Drengfurt, mieszkaniec Jenie, pokazał uczestnikom akcji zdjęcia z czasów, kiedy cmentarz był jeszcze w pełni funkcjonujący, ukazując życie dawnych mieszkańców wsi Wolfschagen.

Cmentarz w Wilczynach to miejsce o bogatej historii. Znajdują się na nim groby osób, które miały ważny wpływ na życie w tej okolicy. Wśród zidentyfikowanych pochówków znalazły się między innymi nagrobki Juliusza Geelhaara, nauczyciela z Wolfshagen, oraz jego rodziny. Z kolei Wilhelmine Patschiller, urodzona w Blumenthal, spoczywa obok swojego męża Juliusza oraz ich dzieci. Na cmentarzu pochowane są także inne osoby związane z historią regionu, takie jak August Rogall, który wraz z żoną Wilhelmine mieszkał w Wilczynie, czy Julius Fischer, nauczyciel z Jaeglack.

Jednym z najcenniejszych odkryć było odnalezienie grobu Anny Ernestine Elisabeth Kirsch, prababci jednego z uczestników akcji, której rodzina miała swoje korzenie w Wolfshagen.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama